Тіньова зайнятість

Дата: 19.11.2020 10:11

Недоліки тіньової зайнятості

„Тіньова” зайнятість, „тіньова” заробітна плата (так звана „зарплата в конвертах”) в нашій країні – проблемні явища, що, на жаль, на сьогодні залишаються актуальними. Використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить у собі багато негативних моментів, що суттєво впливають на життя людини.

Легальна трудова діяльність – це основа соціальної захищеності працюючого населення.

Погоджуючись на “тіньову” зайнятість, працівники повинні розуміти, що їх очікують ризики пов’язані з захистом своїх трудових прав та соціальним захистом у разі скрутних життєвих обставин. Якщо людина працює в «тіні», то втрачає:

- при досягненні пенсійного віку трудову пенсію;

- відпускні за час щорічної відпустки і, відповідно, саму відпустку;

- допомогу по тимчасовій непрацездатності у випадку хвороби, а жінки допомогу по вагітності і пологах;

- суму індексації заробітної плати у зв'язку із зростанням цін;

- доплату за роботу в нічний час, за надурочні роботи і роботу у святкові дні;

- щомісячну компенсацію збитку у випадку трудового каліцтва або професійного захворювання, а також одноразову допомогу (у тому числі родині у випадку смерті працівника);

- вихідну допомогу при звільненні через скорочення штатів;

- допомогу по безробіттю, розмір якої залежить від офіційного заробітку.

Таким чином, “тіньова” зайнятість по суті спрямована проти держави і проти людини. Для реалізації своїх трудових прав та забезпечення оптимального та благоприємного рівня свого майбутнього працівники повинні вимагати від роботодавця легального оформлення трудових відносин через укладання трудового договору, а також регламентацію трудових відносин відповідно до чинного трудового законодавства. Використання роботодавцями нелегальної робочої сили або неоформлення трудових відносин з працівником – це порушення трудового законодавства.