Про туберкульоз
Туберкульоз— інфекційна хвороба, яку спричиняють мікобактерії туберкульозу. Найбільш поширеним є туберкульоз легень, але недуга може вражати й інші органи та системи організму, крім волосся та нігтів.
Передається туберкульоз від людини, яка має відкриту форму туберкульозу (з активним бактеріовиділенням), до іншої людини повітряним шляхом під час кашлю, розмови, чхання тощо.
Ризик інфікування залежить від тривалості та інтенсивності контакту і від кількості бактерій, які вдихає здорова людина. Ймовірність розвинення хвороби після контакту з бактеріями залежить від стану імунної системи. Якщо вона не здатна стримувати інфекцію, розвивається туберкульоз.
Туберкульоз — виліковне захворювання, успіх лікування залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів і дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярності прийому ліків.
Туберкульоз розвивається у майже 10% людей, інфікованих бактеріями туберкульозу. Особливо чутливі до туберкульозу люди з ослабленою імунною системою (через хронічні захворювання чи прийом певних ліків) та маленькі діти, оскільки їхня імунна система ще не сформована. Щоб захистити дитину від важких форм туберкульозу, застосовують вакцину БЦЖ. Сьогодні в арсеналі медицини є вакцина БЦЖ — від тяжких, генералізованих форм туберкульозу, таких як туберкульозний менінгіт і міліарний туберкульоз. Вони особливо небезпечні для дітей першого року життя.
Без щеплення вакциною БЦЖ у дитини, яка підхопить такий туберкульоз, зростає ризик смерті. Тому цю вакцину вводять так рано — на 3–5 день життя. Це рекомендований вік для вакцинації, однак діти старше 5 днів також можуть бути вакциновані, якщо раніше вони не були щеплені з об’єктивних причин.
Людина може захворіти на туберкульоз у будь-якому віці, але в перші роки життя вона не матиме генералізованої форми ТБ із множинним ураженням кількох органів.
БЦЖ — це жива вакцина з настільки ослабленими мікобактеріями, що вони не здатні спричинити захворювання. Важливо дотримуватися Національного календаря профілактичних щеплень і вчасно захищати своїх дітей від загроз.
Для своєчасного виявлення туберкульозу потрібно щорічно проходити флюорографічне обстеження органів грудної клітки. Туберкульоз легень можна також виявити шляхом обстеження мазка мокротиння на мікобактерії, туберкульозу в осіб, які тривалий час кашляють, хворіють бронхітами, пневмонією. Основним методом виявлення туберкульозу у дітей є туберкулінодіагностика (проба Манту) – безальтернативний методи виявлення туберкульозу у дітей на стадії ранньої тубінтоксикації.
Запам’ятайте! Туберкульоз легше попередити, ніж лікувати.